Obniżenie kosztów podróży

5 skutecznych porad jak obniżyć koszty podróży

Pierwszy dzień urlopu to moment, na który czekamy przez długie miesiące. W atmosferze ogólnej ekscytacji często trudno jest nam zauważyć, w jak szybkim tempie z naszych kart kredytowych ubywa środków płatniczych. Zazwyczaj dopiero po powrocie do domu orientujemy się, jak wysoką cenę zapłaciliśmy za kilkanaście dni wakacji. Ich koszt w łatwy sposób można jednak obniżyć. Oto pięć skutecznych porad prezentowanych przez autorkę bloga Travelis.com.pl.

Dotarcie na miejsce

Pierwszym zadaniem na początku każdej podróży jest dotarcie na miejsce. Zanim zarezerwujemy miejscówkę w samolocie czy pociągu, porównajmy jednak ceny u konkurencji. Nie ograniczajmy się tylko do jednego środka transportu. W przypadku wycieczek w obrębie naszego kontynentu podróż autokarem może okazać się wielokrotnie tańsza od lotu regularną linią lotniczą. Sam dzień rozpoczęcia urlopu również ma znaczenie. Bilety na ogół są tańsze w dni tygodnia niż w weekendy. Rezerwacja z dużym wyprzedzeniem także będzie doskonałym pomysłem. Jeżeli nasz czas na to pozwala, po wybraniu celu wypadu możemy pokusić się o śledzenie cen biletów przed ostatecznym dokonaniem rezerwacji.

Transport lokalny

Gdy wylądujemy bądź dojedziemy na miejsce, naszym kolejnym celem stanie się baza noclegowa. Naturalnym odruchem wielu z nas jest wypatrywanie wzrokiem taksówek przed terminalem lotniska czy dworcem kolejowym. W ten sposób koszt podróży niepotrzebnie jednak wzrośnie. Zamiast tego skorzystajmy z transportu publicznego. Przy jego pomocy możemy przemieszczać się także w trakcie zwiedzania. Zamiast pojedynczych biletów kupujmy te czasowe, na przykład na dwa dni lub tydzień. Takie rozwiązania znacznie obniżają ich łączną cenę. Więcej wskazówek jak tanio podróżować transportem lokalnym znajdziesz tutaj – https://www.travelis.com.pl/category/porady-podroznicze/.

Oferty noclegów

Opłata za noclegi stanowi zazwyczaj największą część wakacyjnych wydatków. I w tej kwestii możemy jednak zaoszczędzić. Najdroższą opcją zazwyczaj są hotele. Jeżeli zależy nam jednak na jak najwyższym standardzie, zanim zarezerwujemy pobyt, porównajmy ceny noclegów w tym samym hotelu na różnych serwisach rezerwacyjnych oraz na jego stronie domowej. Oferty mogą się znacząco różnić. Dużo taniej będzie jednak zdecydować się na hostel. Wiele z nich oferuje pokoje dwu i jednoosobowe z łazienkami, nie musimy więc wcale spać na piętrowym łóżku w kilkunastoosobowej sali. Ogromną zaletą hosteli jest fakt, że zazwyczaj są one usytuowane w pobliżu głównych atrakcji turystycznych.

Własne wyżywienie

Zaraz po noclegach na liście największych wydatków podczas podróży jest wyżywienie. I tutaj istnieją jednak kompromisy, które obniżą koszty pobytu. Najlepszym pomysłem jest rezerwacja pokoju z aneksem kuchennym lub wybranie hotelu czy hostelu, który oferuje gościom dostęp do wspólnej kuchni. Oczywiście nie musimy przygotowywać tu wszystkich posiłków, ale już jeden dziennie ulży naszemu portfelowi. W ten sposób nie ominą nas wcale lokalne smaki, w składniki możemy zaopatrywać się bowiem na miejscowych bazarach czy w supermarketach.

Turystyczne pułapki

Podstawowa zasada każdego budżetowego wyjazdu to unikanie turystycznych pułapek. Zazwyczaj bardzo łatwo jest je znaleźć. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, te nastawione na największy zysk ulokowane są przy głównych turystycznych promenadach. Wystarczy, że odejdziemy kilka uliczek dalej, a trafimy na restauracje oferujące większe porcje w niższych cenach.

Dodaj komentarz