lotnisko

Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby pracować jako stewardessa?

Praca w roli stewardessy rozpala ciekawość wielu ludzi. Możliwość podróżowania po całym świecie, atrakcyjne warunki płacowe i możliwość nieustannego poznawania nowych ludzi sprawiają, że o tym zawodzie myśli nawet kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Co ciekawe, zawód ten wykonują nie tylko kobiety. Swoje miejsce w tej branży znajdują również mężczyźni. Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby rozpocząć taką karierę?

Steward/stewardessa – wymagania

Aby zostać zatrudnionym jako steward lub stewardessa należy mieć co najmniej 18 lat (w niektórych liniach lotniczych wymagane jest 21 lat), aktualny paszport oraz być w dobrej kondycji fizycznej. Co ciekawe nie jest wymagane posiadania wykształcenia wyższego. W większości przypadków wystarczy ukończenie szkoły średniej.

Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że jest to zawód zarezerwowany dla młodych kobiet. Dzisiaj górna granica wieku, w którym można zajmować się obsługą pasażerów już w zasadzie nie istnieje. Na niektórych trasach można spotkać pracownice, które są po 60. roku życia.

Aktualne oferty pracy w Nowym Sączu

Istotna są natomiast sprawność fizyczna oraz nienaganne zdrowie. Stewardessy, podobnie jak stewardzi muszą nieustannie dbać o swój wygląd. Wśród wymagań przedstawianych przez linie lotnicze widnieją między innymi: zadbana cera, nienaganny makijaż oraz utrzymane w dobrej kondycji dłonie.

Dużą uwagę pracodawcy zatrudniający stewardessy przykładają również do ich zdrowia. To właśnie dlatego, osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą regularnie przeprowadzać badania medyczne oraz badania lotnicze. Lekarz sprawdza między innymi stan kręgosłupa, wzrok, słuch oraz kondycję płuc.

O pracy w tym zawodzie mogą jedynie pomarzyć osoby chorujące na padaczkę lub cukrzycę.

Edukacja

Mimo że przed przyszłymi stewardessami nie stawia się obowiązku posiadania wyższego wykształcenia, nie oznacza to, że nie są prowadzone specjalne szkolenia na to stanowisko. Dużą popularnością – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – cieszą się specjalne szkoły dla stewardess. To w nich, młode dziewczyny przygotowywane są do wykonywania tego zawodu. W rezultacie, linie lotnicze korzystają przede wszystkim z absolwentów tych szkół podczas prowadzonych przez siebie rekrutacji.

Praca dla stewardess – sprawdź oferty!

W toku odbywanych szkoleń, przyszłe stewardessy zdobywają również liczne certyfikaty. Jednym z nich jest FAA. Przyznawany jest po ukończeniu szkolenia w miejscu pracy, a następnie zdaniu egzaminu. Szkolenia organizowane są również przez inne organizacje – między innymi Inflight Institute.

Istotną kompetencją osoby ubiegającej się o pracę na tym stanowisku jest znajomość języków obcych. Absolutnym minimum jest perfekcyjne posługiwanie się językiem angielskim, jednak większość linii lotniczych wymaga od swoich pracowników, aby płynnie rozmawiali przynajmniej w dwóch językach obcych. Im dłuższa będzie lista poznanych języków, tym większe szanse na otrzymanie pracy w wymarzonym zawodzie.