Stewardessa – kompetencje i kwalifikacje

Stewardessa to zawód dla osób, które kochają podróżować. Ciągłe zmiany miejsca pobytu, zwiedzanie świata, poznawanie nowych kultur to tylko kilka zalet tego ciekawego zajęcia. Jak zostać stewardessą? Kto nią może być? 

Stewardessa – dla kogo to dobre zajęcie?

Zawód ten jest wymarzonym zajęciem dla osób, które nie boją się latać. Jest to oczywiste, jednak warto powiedzieć to głośno. Ciężko wyobrazić sobie, że jesteśmy stewardessą, gdy latanie nas przeraża. Musimy być osobami opanowanymi, które potrafią wesprzeć pasażerów, jeśli ci boją się turbulencji.  Przyda nam się także odporność na zmiany czasu. Jet lag w tym zawodzie to częste zjawisko. Stweardessami są przede wszystkim młode osoby. Ciągłe podróże wiążą się z tym, że wciąż nie ma nas w domu. Dlatego pracować w tym zawodzie decydują się przede wszystkim osoby, które nie mają jeszcze własnych rodzin.

Stewardzi i stewardessy to osoby, które kochają podróże. Nie zawsze mamy czas zwiedzić miasto, w którym oczekujemy na kolejny samolot. Jednak poznawanie nowych kultur z pewnością łączy się z tym zawodem.

Jak zostać stewardessą?

By zostać pracownikiem linii lotniczych musimy przede wszystkim znać języki. Im więcej, tym lepiej. Angielski to minimum, jakie musimy osiągnąć. Niektóre linie lotnicze wymagają, by kandydaci na stanowisko stewardessy i stewarda mieli minimum 21 lat. Ważny jest także nienaganny wygląd. Zadbana cera, elegancki ubiór to rzeczy, o które powinniśmy zadbać przed rozmową kwalifikacyjną. Jeżeli chodzi o nasze wykształcenie, to nie jest ono wygórowane. Na stanowisko stewardessy musimy mieć zdaną maturę.

Niektóre linie lotnicze wymagają nas, byśmy mieli wykształcenie wyższe. Żadna z tych linii jednak nie precyzuje, na jakim kierunku powinniśmy je zdobyć. Najważniejsze w tym zawodzie jest zdrowie. Latanie, zmiany czasu, często praca pod presją mogą powodować wiele trudności zdrowotnych. Dlatego potencjalny pracodawca wyśle nas na szczegółowe badania. Chcąc zostać stewardessą musimy zadbać nie tylko o wzrok i słuch, ale także o kręgosłup. Nie możemy mieć cukrzycy i epilepsji. Choroby te dyskwalifikują kandydatów na to stanowisko.

Co ciekawe, od stewardess wymaga się umiejętności pływania. Ważna jest więc ogólna kondycja fizyczna. Musimy także wyrobić sobie książeczkę sanepidowską. Chociażby dlatego, że podczas dłuższych lotów wydajemy naszym pasażerom posiłki. Szukając pracy na stanowisku stewardessy musimy poznać wymagania potencjalnych pracodawców. W niektórych liniach lotniczych jest wymagany minimalny wzrost pracownika. Jedni szukają osób wysokich, inni niskich. Spowodowane jest to na przykład wysokością. na jakiej umieszczone są schowki bagażowe. Stewardessa powinna bez problemu dosięgnąć je ręką. Dla wielu z nas praca stewardessy to praca marzeń. Cały świat czeka na to, byśmy go odkryły! Mimo, że wykonywanie tego zawodu łączy się z wieloma wyrzeczeniami, to wiele młodych osób marzy o podjęciu zatrudnienia w liniach lotniczych. Jeżeli stwierdzamy, że praca stewarda nie jest jednak dla nas, nic straconego! W całej Polsce pracodawcy szukają pracy w praktycznie każdym zawodzie. Portal tv28.pl podaje w tym artykule:

https://www.tv28.pl/14040-w-nowym-saczu-rosnie-ilosc-ofert-pracy-kogo-szukaja-pracodawcy, że w Nowym Sączu z każdym dniem przybywa miejsc pracy w różnorodnych zawodach.