Niebezpieczne miejsca w Sudanie

Freediving ucieczką od codzienności

Zdaniem wielu naukowców sport ten odpręża, relaksuje oraz wpływa na poprawę samopoczucia. Nic dziwnego, skoro odbywa się on w bezpośrednim kontakcie z naturą, przez co również dostarcza świetnej zabawy i adrenaliny. Z każdym kolejnym rokiem gromadzi też coraz to więcej zwolenników. Dlaczego tak jest oraz jak zacząć freediving? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Freediving — co to za sport?

Freediving to odmiana nurkowania swobodnego, która zaczęła zdobywać popularność wraz z początkiem lat 20. XX wieku. Wpłynął na to rozwój technologii, a przede wszystkim wynalezienie gogli do pływania. Dziś jest to już pełnoprawna dyscyplina sportowa, której uprawianie uregulowane jest prawnie. W wodzie przede wszystkim liczy się bowiem bezpieczeństwo, w związku z czym dobrze jest posiadać kurs (np. PADI). Zawsze należy także pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie uprawiać freedivingu samemu. Zawsze należy to robić u boku partnera.

Freediving — od czego należy zacząć?

Pierwsze próby związane z uprawianiem tego sportu można podjąć podczas pływania w basenach, jeziorach lub na otwartych toniach wodnych. Należy jednak pamiętać o tym, że aby zająć się tym sportem w pełni profesjonalnie, należy odbyć kurs przygotowujący. W trakcie niego poznasz podstawowe informacje na temat możliwych technik oddychania i pływania oraz zasad dbania o bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest także to, by wiedzieć, jak należy obchodzić się ze sprzętem.

Jaki sprzęt do freediving’u wybrać?

Jak wiele innych sportów, freediving także wymaga posiadania sprzętu. Jednym z kluczowych akcesoriów, bez których ciężko byłoby się odnaleźć w wodzie — są skafandry do freedivingu. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, iż w trakcie pływania w wodzie szybciej spada temperatura naszego ciała. Istnieją dwa ich rodzaje. Są to:

  • Skafandry „suche”, które nie przepuszczają wody;
  • Kombinezony „mokre”, które delikatnie przepuszczają wodę.

Największą popularnością cieszą się te drugie, ponieważ poza strojem kąpielowym nie trzeba nosić pod nimi dodatkowych elementów garderoby. Pierwsze z nich najczęściej używa się natomiast w akwenach, których temperatura wynosi poniżej +15 °C. Ze względu na to należy również umieszczać pod nimi cieplejsze warstwy ubrań. Świetnej jakości kombinezony do freediving’u można znaleźć m.in. w sklepie sportowym Decathlon.

Freediving — powody, dla których warto spróbować

Sport ten dostarcza frajdy, ale odgrywa również istotny wpływ w kształtowaniu kondycji fizycznej, psychicznej oraz emocjonalnej. Osoby, które uprawiają ten sport, jednogłośnie przyznają, że wpływa on na poprawę samopoczucia oraz pomaga odetchnąć od wielkomiejskiego życia. Dlaczego? Niczym nieograniczony kontakt z naturą, obserwowanie rybek oraz innych form życia, jakie toczy się pod wodą, wpływa kojąco na ludzki organizm. Panująca tam harmonia przenosi się również na ludzi. Naukowcy dowiedli również, że oparty na ćwiczeniach hipoksycznch freediving, pomaga w zrównoważeniu zdrowia psychicznego, a także wpływa korzystnie na poprawę koncentracji.